ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش دوم)

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش دوم)
ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش دوم)
4.8 (96%) 5 نظر

Project Management

همه شما لیستهای را دیده اید که به مشخصه های مدیران پروژه اشاره کرده اند. جایگاه مدیر پروژه برای همه افراد جایگاه مناسبی نیست! بسیاری از افراد خصوصیتهایی دارند که برای موقعیت شغلی مدیریت پروژه مناسب است اما آنها خصوصیات دیگری نیز دارند که شرایطشان را برای احراز این جایگاه شغلی نامناسب خواهد کرد. در این نوشته به بررسی مواردی از این خصوصیات خواهیم پرداخت. (پنج مورد را در نوشته اول فهرست کرده ایم – اینجا)

6- تمایلی به مستندسازی ندارید

باید توجه داشته باشیم که حفظ تعادل در تمامی امور نکته ای کلیدی است. نمیخواهم بگویم که برای اینکه یک مدیر پروژه خوب باشید میبایست دوستدار مستندسازی باشید اما نکته اینجاست که نباید از آن متنفر هم باشید. بسیاری از زوایای مدیریت پروژه نیازمند مستندسازی هستند. مواردی مانند گزارشهای وضعیت، طرح ارتباطات، تغییرا ت حوزه کاری، و چارتر پروژه از این دست موارد هستند.

7- تمایل به اجرا دارید و نه برنامه ریزی

زمانیکه مشتری پروژه ای به شما میدهد اولین تفکری که به ذهن شما خطور میکند چیست ؟ اگر اولین چیزی که به ذهن شما خطور میکند این است که تیمی جمع آوری کنید و مشغول اجرای پروژه شوید، نشانه آن است که ذهمن شما خصوصیات ذهن یک مدیر پروژه را دارا نیست. اگر شما جزو آندسته از افرادی نیستید که حاضرند مدت زمان مناسبی را صرف اطمینان از صحت کاری که انجام میدهند کنند، پس تفکرات شما برای یک مدیر پروژه خوب مناسب نیست.

8- ترجیح میدهید که فرمان پذیر باشید

اگر شما فکر میکنید که کار شما دستور گرفتن از مشتری و اجرای آنهاست، به احتمال قوی مدیر پروژه خوبی نخواهید بود. وظیفه مدیران پروژه ایجاد ارزش برروی هر پروژه است و در بسیاری از مواقع ممکن است درخواستهای مشتری را در شرایطی که احساس کنند برای پروژه مناسب نیست را رد کنند. چنانچه مشتری درخواستی را خارج از دامنه (Scope) پروژه مطرح کند، شما میبایست فرآیند مدیریت تغییرات دامنه را به اجرا درآورید. چنانچه واکنش شما به تغییر دامنه پروژه به جای به اجرا درآوردن فرآیند مزبور، گفتن “چشم قربان! انجامش میدیم” و یا نظیر اینهاست، مدیریت پروژه برای شما به چالشی تبدیل خواهد شد.

9- سازمان یافته نیستید

افرادی که از مهارتها و تکنیکهای سازمان دهی فردی برخوردار نیستند عموما مدیران پروژه خوبی نخواهند بود. چنانچه در دوره های زمانی مختلف نیاز داشته باشید تا افرادی را مدیریت کنید میبایست خودتان رویکردی سازمان یافته داشته باشید تا بتوانید مطمئن شوید که همه آنها دقیقا همان کاری را انجام میدهند که میبایست انجام دهند تا نهایت اثربخشی را داشته باشند.

10- تصور میکنید که مدیریت پروژه سربار است

هیچ کسی نمیتواند نسبت به کاری که انجام میدهد احساس خوبی داشته باشد اگر که احساس کند کاری که انجام میدهد ارزش افزوده ای ایجاد نمیکند. مدیران پروژه خوب ارزش کار خود را درک کرده اند و باور دارند که تلاش آنهاست که باعث میشود تا پروژه در زمان معین، با بودجه مشخص و به عنوان یک تجربه خوشایند برای مشتری و تیم پروژه به سرانجام برسد. اگر شما گمان میکنید که فعالیتهای مرتبط با مدیریت پروژه سربار یک پروژه هستند و ارزش افزوده ای ایجاد نمیکنند، به احتمال قوی شما فرد مناسبی برای تصدی جایگاه مدیریت پروژه نیستید.

 

دوره Prince 2 Foundation (مدیریت پروژه با استفاده از چارچوب پرینس)

تامین نیازمندی های ذینفعـان پـــروژه با در نظر گرفتن منافع آنان از بزرگترین اهداف مدیریت پروژه در دنیای امروز می باشد.
PRINCE2 از مطرح ترین استانداردهـــای کاربردی در حوزه مدیریت پـروژه در دنیا می باشد که توسط شرکت APMG انگلستان ارائه گردیده است (اکنون تحت مالکیت AXELOS است). در حال حاضر در اکثــر کشورهای اروپایی، حوزه بریتانیا و همچنین استرالیا، PRINCE2 اصلی ترین استاندارد مورد استفاده در مدیریت پروژه می باشد. 20 الی 22 اسفند ماه با دوره بین المللی مدیریت پروژه PRINCE2

اطلاعات دوره

دیدگاه خود را ثبت کنید