نقش‌های متناقض و هم‌افزایITIL

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات تخصصی » نقش‌های متناقض و هم‌افزایITIL
نقش‌های متناقض و هم‌افزایITIL
5 (100%) 1 نظر

پیاده‌سازی کامل ITIL، حدود 40 نقش جدید در سازمان ایجاد می‌کند. در بسیاری از سازمان‌ها برخی از فرآیندها اهمیت چندانی در سازمان ندارند و ممکن است کلیه نقش‌های آن فرایند را یک نفر ایفا نماید. در سازمان‌های کوچک و یا حتی بزرگی که تنها قسمتی از ITIL را پیاده‌سازی کرده‌اند، یک نفر به طور همزمان چندین نقش را هدایت می‌کند. در هیچ یک از کتاب‌هایITIL به وضوح گفته نشده است که آیا افراد می‌توانند یک نقش منفرد و یا چند نقش را اختیار نمایند. ولی با توجه به اطلاعات پیرامون هر فرایند می‌توان نقش‌ها را به سه گروه زیر تقسیم‌بندی نمود:

  • نقش‌هایی که با هم تناقض دارند
  • نقش‌هایی که با هم هم‌افزایی دارند.
  • نقش‌هایی که نسبت به هم بی‌تفاوت هستند.

در چارچوب ITIL اگر خروجی یک نقش بر روی نقش دیگر تاثیر منفی بگذارد، آن دو نقش با هم در تناقضند. نقش‌های هم‌افزا آن دسته از نقش‌هایی هستند که ترکیب آنها منافع یک یا چند فرایند را به همراه خواهد داشت. نقش‌های بی‌تفاوت هم که کلاً ارتباطی با یکدیگر ندارند.

نقش‌های متناقض در ITIL عبارتند از:

  • مدیر وقایع (Incident Manager) و مدیر مسائل (Problem Manager): بسیاری از سازمان‌ها یک فرد را برای نقش‌های مدیر وقایع و مدیر مسائل تفویض می‌نمایند. هدف مدیریت وقایع، حل و رفع وقایع در کوتاهترین زمان ممکن با هر روشی خواه با راه‌حل‌های فرعی موقتی و یا ارائه راه‌حل‌های دائمی رفع آنها می‌باشد. ولی هدف مدیریت مسائل حل ریشه‌ای مسائل است و او به راه‌حل‌های موقتی بسنده نمی‌کند. بنابراین این دو نقش با هم در تناقض هستند و باید افراد جداگانه‌ای برای مدیریت اثربخش هر یک از آنها اتخاذ گردد.
  • مدیر نشر و مدیر تست خدمت: هدف مدیر نشر این است که به نشر نرم‌افزار و یا پیاده‌سازی سخت‌افزار بپردازد. یکی از زیرفعالیت‌های مدیریت نشر، تست بسته‌های انتشار یافته قبل از استقرار و توسعه آن می‌باشد. مدیر تست خدمت، مسئول کنترل و نظارت بر تست و گزارش‌‌‌‌‌هایی پیرامون خروجی آنها می‌باشد. در بسیاری از سازمان‌ها مدیر انتشار، نقش مدیر تست را نیز ایفا می‎‌کند و به تست بسته‌های انتشار یافته می‌پردازد. هنگامی که مدیر نشر به عنوان مدیر تست کار می‌کند، مشکلاتی به وجود می‌آید. وظیفه مدیر تست شامل تست بسته‌های ساخته شده نشر با هدف صحت عملکرد و کارایی بسته مورد نظر قبل از توسعه در محیط جاری و نیز اطمینان از تحقق نیازهای مشتریان می‌باشد. بنابراین مدیر تست باید عملکرد مدیر نشر را ارزیابی کند و شاید نیاز باشد که او را به چالش بکشاند. در نتیجه این دو نقش کاملاً متناقض هستند. مدیر نشر تمایل دارد که هر چه سریعتر نشر بر روی محیط جاری انتشار یابد و پروژه تمام شود و مدیر تست تمایل دارد که قبل از نشر در محیط جاری تمامی تست ها را با صحت و کمال انجام دهد. در صورتیکه این دو نقش بر عهده یک فرد باشد، ممکن است اثربخشی و کارایی نشرهای سازمان کاهش یابد.

نقش‌های هم‌افزا در ITIL عبارتند از:

  • مدیر استمرار خدمت و مدیر ریسک: مدیر ریسک مسئول شناسایی، ارزیابی و کنترل ریسک‌ها است. مدیر استمرار خدمت تضمین می‌نماید که خدمت هنگام وقع یک حادثه، در حداقل سطوح خدمت قادر به اجرا می‌باشد. هر دو این نقش‌ها همسو با هم می‌باشند و هدف آنها به حداقل رساندن میزان انقطاع خدمت هنگام وقوع ریسک می‌باشد.
  • مدیر دانش و مدیر پیکره‎بندی: مدیر پیکره‌بندی، سوابق اقلام پیکره‌بندی را شناسایی، ثبت، کنترل و تایید می‌کند. مدیر دانش اطلاعات مفید خدمات فناوری اطلاعات را جمع‌آوری می‌کن. مدیریت دانش در بسیاری از سازمان‌ها جدید است، اما مدیریت پیکره‌بندی قدمت طولانی دارد، بنابراین می‌تواند نقش اثربخشی در توسعه مدیریت دانش در سازمان ایفا کند، چرا که فعالیت‌های آن دو مشابه بوده و همسو با یکدیگر می‌باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید