نقش ITIL در بهینه‌سازی مصرف انرژی (ارتباط میان ITIL و Green IT)

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » نقش ITIL در بهینه‌سازی مصرف انرژی (ارتباط میان ITIL و Green IT)
نقش ITIL در بهینه‌سازی مصرف انرژی (ارتباط میان ITIL و Green IT)
3 (60%) 1 نظر

با افزایش میزان اهمیت و توجه بر استراتژی‌های محیط زیست و مصرف بهینه انرژی، سازمان‌ها نیز موظفند خدمات خود را به گونه‌ای ارائه دهند که اهداف فوق تحقق یابد. خدمات فناوری اطلاعات مشتمل بر این قانون قرار خواهند گرفت و مدیران فناوری اطلاعات باید ارائه خدمات خود را به جهتی سوق دهند که اهداف محیطی و مصرف بهینه انرژی را نیز پوشش دهد. علی‌رغم فقدان حمایت مستقیم مدیران ارشد پیرامون پیاده‌سازی Green IT و با توجه به تمرکز زیاد مدیران بر ITIL در حوزه مدیریت خدمات، چارچوب ITIL در دل خود خدمات فناوری اطلاعات را به گونه‌ای ارائه می‌نماید که در تحقق اهداف محیطی نیز کمک خواهد کرد.

هر چند تا کنون قوانینی مبتنی بر حفظ محیط زیست وضع نشده است، ولی با توجه به شرایط فعلی کشور باید توجه ویژه‌ای بر این امر مهم نمود. یکی از اجزای کلیدی فناوری اطلاعات که بر محیط زیست تاثیر می‌گذارد، میزان مصرف انرژی تجهیزات فناوری اطلاعات و هزینه‌های مدیریت اطلاعات پیرامون آن می‌باشد. چارچوب ITIL بر ارائه با کیفیت خدمات و افزایش ارزش‌آفرینی فناوری اطلاعات برای کسب‌وکار تمرکز دارد. این چارچوب هر چند در ارائه خدمات بر جوانب محیطی آن تمرکز نکرده است و برخی آن را نقطه ضعف ITIL بر می‌شمارند، اما استقرار و اجرای روش‌های Green IT را که به طور خاص بر این امر تمرکز دارند، ارتقا و تسهیل می‌نماید.

greenit

می‌توان اذعان داشت که ITIL و Green IT بر یک هدف مشابه تمرکز می‌کنند و آن هدف «ارائه خدمات فناوری اطلاعات با کارایی بالا و مقرون‌ به صرفه و همسو با اهداف کسب‌وکار» می‌باشد که به دنبال آن میزان استفاده سازمان‌ها از مواد کربنی کاهش خواهد یافت و اهداف محیطی و مصرف بهینه انرژی تحقق خواهد یافت.
در ادامه به نمونه‎هایی از کاربرد ITIL در تسهیل نمودن و ارتقای روش‌های Green IT بیان خواهد شد.

1. با دارا بودن یک کاتالوگ خدمت منسجم، سازمان به کلیه خدمات خود اشراف داشته و به راحتی می‌تواند برای هر یک از خدمات فناوری اطلاعات سازمان اقدام «ارزیابی اثرات کربن در خدمات» را که یکی از اساسی‌ترین گام‌های اجرایی Green IT می‌باشد، انجام داد. به عبارت دیگر با وجود معین بودن کلیه مشخصات هر یک از خدمات فناوری اطلاعات به راحتی می‌توان آن خدمات را از حوزه اثرات محیطی در آنها مورد بررسی قرار داد.

2. هنگام اجرای ارزیابی اولیه تاثیرات محیط زیستی، یکی از مشکل‌ترین اقدامات محاسبه میزان انرژی برق تمامی تجهیزات فناوری اطلاعات می‌باشد. دارا بودن سیستم پایگاه داده مدیریت پیکره‌بندی این اقدام را بسیار سریع و آسان خواهد نمود. سازمان‌ها می‌توانند در راستای تسهیل این امر، یک ستون تحت عنوان میزان برق مصرفی به هر یک از اقلام پیکره‌بندی خود اضافه نمایند.

3. پیشنهاد می‌شود در راستای تسهیل در اجرای روش‌های Green IT، تیم مدیریت تغییر هنگام ارزیابی پیشنهادات تغییر، تاثیرات محیطی هر یک از تغییرات را نیز بررسی کنند.

4. بررسی‌ها و تحقیقات نشان می‌دهد که سازمان با دارا بودن فرآیندهای بهینه مدیریت وقایع و مسائل کاهش اثربخشی در میزان اثرات محیطی فناوری اطلاعات خواهد شد. با کاهش زمان پاسخ‌گویی به وقایع و مسائل و نیز کاهش تعداد وقایع، در زمان و انرژی تجهیزات مورد استفاده از سوی پرسنل تیم پشتیبانی صرفه‌جویی خواهد شد و میزان تاثیرات محیطی آن کاهش خواهد یافت.

5. پیشنهاد می‌شود در فرایند مدیریت تامین‌کنندگان هنگام ارزیابی عملکرد تامیی‌کنندگان، میزان تاثیرات محیطی عملکرد آنان نیز به عنوان یکی از معیارهای ارزیابی باشد.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید