ITIL چیست؟

صفحه اول » ITIL چیست؟

ITIL چیست؟
4.5 (90%) 8 نظر
امروزه دانش و فناوری با سرعت بسیار بالا در حال توسعه و گذار است. سرعت زندگی و مشغله متخصصین و مدیران در جهان امروزی به گونه است که فرصت تجربه اندوزی و آزمون و خطا برای آنها فراهم نبوده و لزوم استفاده از تجربیات و توصیه های پیشینیان و افراد با تجربه گریزناپذیر است. علاوه بر این وظیفه تک تک متخصصین و مدیران پس از فراگیری و کسب یک تجربه، مدون نمودن و انتقال آنها به افراد دیگر است.

بدیهی است که یافته های امروز بشر با توجه به دانسته های  او از محیط پیرامون وی شکل میگیرد و این یافته ها با اینکه در حال حاضر بهترین هستند در آینده ای نزدیک و با فراگیری های بیشتر جای خود را به روشهای بهتری خواهند سپرد.

در میان دانشمندان و اساتید، بهترین متدها و روشهای مدیریتی تجربی اصطلاحاً بهروش (Best Practice) نامگذاری شده و بشر همواره در حال مدون نمودن تجربیات جدید خود و بروزرسانی این بهروشهاست. یکی از موسسات و مراکز بین­المللی که با هدف توسعه و بهبود الگوهای مدیریتی همواره به جمع آوری و نشر بهروشها مبادرت ورزیده است وزارت بازرگانی بریتانیا یا (OGC (Office of Government Commerce بوده است که اکنون تحت نام تجاری AXELOS مشغول فعالیت می باشد.

موسسه AXELOS در بسیاری از زمینه های مدیریتی به جمع آوری و تدوین بهروشها همت گمارده است اما یکی از مهمترین، جامع ترین و مورد پذیرش و پرطرفدارترین آنها مجموعه ایست که تحت عنوان کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات یا (ITIL (IT Infrastructure Library چند دهه ایست در اختیار جامعه جهانی قرار می­گیرد.

در حال حاضر نسخه سوم ویرایش شده در سال 2011 این چارچوب مدیریتی در دسترس می­باشد و به عقیده تمامی متخصصین و مدیران فناوری اطلاعات، بهترین مجموعه بهروشها برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است. این چارچوب تقریباً در تمامی حوزه های مدیریت فناوری اطلاعات به صورت کلی و جزئی قابل پیاده سازی و استفاده است و تجربه ثابت نموده به کار بستن آن موجب بهبود عملکرد و اثربخشی کسب و کار فناوری اطلاعات خواهد شد. این ارتقای اثر بخشی با تکیه بر چهار عنصر (4P) سازنده خدمات فناوری اطلاعات یعنی نیروی انسانی (People)، فرآیندها (Process)، محصولای یا خدمات (Product) و شرکاء و ذینفعان تجاری (Partners) بدست خواهد آمد.

مدیران فناوری اطلاعات با تمرکز بر هر چهار عنصر نام برده شده در قالب 5 فرآیند سعی در بهبود کیفیت ارائه خدمات به مشتری در قبال هزینه کم و بالاترین بازگشت سرمایه دارند به نحوی که بیشترین ارزش برای مشتری خلق شده و با کمترین ریسک به وی ارائه گردد.

این 5 فرآیند عبارتند از:

 1. Service Strategy
 2. Service Design
 3. Service Transition
 4. Service Operation
 5. Continual Service Improvement

ITIL-V3-2011

چارچوب ITIL چارچوبی فرآیندگراست و در دل 5 فرآیند اصلی خود، زیر فرآیندهایی نیز تعریف نموده که برای هریک اصول و راهنماییهایی ارائه می نماید؛ سازمانها در صورت رعایت این نکات ثمره آن را در نحوه سرویس دهی و رضایت مشتری خواهند دید و منافع بسیار زیادی بدست خواهند آورد. از جمله این منافع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بر طرف نمودن نیازها و خواسته های مشتری از طریق ارائه سرویس دارای ارزش به او
 2. همسوسازی و یکپارچه سازی استراتژی های سرویس با استراتژی کسب و کار و نیازهای مشتری
 3. قابل اندازه گیری نمودن، نظارت بر عملکرد و ایجاد بهبود در سرویس ها و عملکرد ارائه کننده سرویس
 4. مدیریت نمودن سرمایه ها و بودجه فناوری اطلاعات
 5. مدیریت ریسک
 6. مدیریت دانش و فناوری
 7. مدیریت قابلیت ها و منابع برای ارائه سرویسهای اثربخش و کارا
 8. ارتقا فرهنگ سازمانی در راستای دستیابی به موفقیتهای فردی و گروهی مورد انتظار
 9. ارتقاء میزان مشارکت مشتریان و بهبود ارتباط با آنها
 10. قابل کنترل نمودن سرویس ها و دستاوردهای دیگر از طریق مدیریت ارزشهای فردی و سازمانی
 11. بهینه سازی و کاهش هزینه ها با حفظ و یا ارتقای کیفیت

ماهیت ITIL به گونه ایست که شرکتها و واحدهای فناوری اطلاعات میتوانند با توجه به بودجه و دامنه مورد انتظار فعالیتها و سرویس خود نسبت به پیاده سازی ITIL به صورت کلی و جزئی اقدام نموده و از مزایای آن بهره مند گردند.

علاوه بر این سازمانها میتوانند با کمک و به کارگیری مشاوران حرفه ای، پیاده سازی ITIL را به صورت هدفمند انجام داده و در انتها علاوه بر استفاده از مزایای پیاده سازی ITIL، نسبت به دریافت گواهینامه تخصصی مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ISO/IEC 20000) که یکی از ارزشمندترین گواهینامه های مدیریت کیفیت در دنیاست اقدام نمایند.

حال که صحبت از مشاور حرفه ای شد، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که موسسه AXELOS، علاوه بر تدوین و نشر ITIL، آموزش و اعتبار سنجی از طریق برگزاری آزمونهای بین­المللی را نیز به صورت استاندارد بین­المللی در سرتاسر دنیا تعریف و ارائه نموده است. علاقه مندان به فراگیری کامل ITIL، می توانند پس از حضور در دوره مقدماتی چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات، همانگونه که در شکل زیر ملاحظه می نمایید نسبت به گذراندن دوره های میانی ITIL و در نهایت اخذ درجه ITIL Expert اقدام نمایند.

ITIL

 ضمن آنکه برای علاقه مندان به فعالیت با عناوین ممیز یا مشاور ITIL، دو دوره با عناوین ISO/IEC 20000 for Auditors و ISO/IEC 20000 for consultant نیز توسط AXELOS تعریف شده است که پس از قبولی در آزمون ITIL Foundation، امکان حضور در این دوره ها و کسب مدارک ممیزی و مشاوره پس از قبولی در آزمون مربوطه نیز وجود دارد.

 

مقالات مرتبط با موضوع :

نقطه تمایزی میان خود و رقبای خود ایجاد نمایید: چگونه با گرفتن استاندارد ISO 20000 می‌توان به ایجاد عادات خوب در ارائه خدمات به مشتریان کمک کنیم.

حدود 12 سال پیش که شرکت موفق به اخذ استاندارد ISO 20000، رویکردی ساختارمند و فرآیند محور در سازمان جاری شد، تیم میز خدمت ما همسو با چارچوب ITIL و ISO 20000 اقدامات روزانه خود را به بهترین حالات ممکن انجام می‌داد. با توسعه کار شرکت و ورود ابزار …

کارشناسان پیشخوان خدمات فناوری اطلاعات یا مترجمین اصطلاحات فنی قلمبه سلمبه

مشتریان برای هر کسب و کاری مهم هستند. در حقیقت مشتریان دلیل بوجود آمدن هر کسب و کاری هستند. بدون مشتری هیچ کسب و کاری پا برجا نخواهد ماند؛ شاید همین عامل باشد که بسیاری از کسب و کارهای موفق، شعار “مشتری پادشاه/سرور است” را خلق کرده اند.

حالا اگر …

کاتالوگ خدمت: داداش، داری اشتباه انجامش میدی!

تامین بودجه اولیه برای تولید یک کاتالوگ خدمت می تواند پیچیده و زمانبر باشد، بخصوص اگر این سرمایه گذاری به نظر بازگشتی هم نداشته باشد. تشخیص بازگشت سرمایه ی کاتالوگ خدمت می تواند زمان بر باشد و به حداکثر رساندن آن اغلب نیازمند همراه شدن با دیگر فرایند های …

نرم افزار باجگیر: ۵ گام سریع برای داشتن یک سازمان امن

بعد از ظهر جمعه گزارش شد که بسیاری از سازمانهای خدمات بهداشت ملی و هم چنین بسیاری از سازمان های بزرگ بریتانیا مورد حمله سایبری نرم افزار باجگیر قرار گرفته اند. گزارش شده است که بیش از 237000 کامپیوتر در بیش از 99 کشور تحت تاثیر این حمله قرار …

تغییرات، حوادث و تبعات برنامه‌ریزی نشده پیرامون آنها

تغییرات در محیط فناوری اطلاعات اغلب منتج به بروز حوادث و یا به عبارت دیگر تبعات برنامه‌ریزی نشده تغییر خواهد شد. این اتفاق در فناوری اطلاعات مرسوم است و شواهد پیرامون این روابط حکایت‌های زیادی به دنبال خود دارد. شما چه احساسی خواهید داشت هنگامی که این اتفاق در …