ارتباط SIX SIGMS با ITIL

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات تخصصی » ارتباط SIX SIGMS با ITIL
ارتباط SIX SIGMS با ITIL
5 (100%) 1 نظر

ارائه ی خدمات IT با کیفیت بالا و حداقل هزینه به عنوان یک اولویت برای مدیران IT به شمار می رود. به این دلیل که IT به جزء لاینفک تجارت و فرایندهای حیاتی تجاری تبدیل شده است، نیاز به همسو کردن اهداف کسب و کار با IT از اهمیت زیادی برخوردار است. سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که:

  • چگونه می توان اهداف کسب و کار با اهداف IT همسو کرد؟
  • IT چگونه می تواند بهبود کسب و کار و فرآیندهای آن را قادر سازد؟
  • IT چگونه می تواند ارزش بالای خود را در تجارت به اثبات برساند؟

در اینجاست که روش های بهبود کیفیت نظیر Six Sigma و بهروش هایی نظیر ITIL می توانند به پر کردن خلأ بین IT و تجارت کمک کنند. به علاوه، ادغام این روش ها به IT کمک می کند تا به جای درگیر شدن در عملیات روزمره ، بر فعالیت های راهبردی که از اهداف تجاری پشتیبانی می کنند،متمرکز شود .

اگر چه Six Sigma فقط به IT تاکید ندارد، چارچوب مستحکمی برای سنجش نتایج فرایند محصولات و خدمات را فراهم می آورد. به خصوص Six Sigma در تکمیل رویکرد فرایند کتابخانه ی زیرساخت IT (ITIL)، که استاندارد همه پذیر مدیریت سازمان های IT امروزی است، مفید است.

هرچند ITIL مجموعه ای از بهروش ها را برای ارائه و پشتیبانی خدمات IT فراهم می آورد، کیفیت عملکرد خدمات یا نحوه ی بهبود آن را نمی سنجد. ITIL ، سازمان های ارائه دهنده خدمات IT را وادار می کند که یک برنامه ی بهبود خدمات(SIP) داشته باشند اما توضیح نمی دهد که آنها چگونه باید در عمل چنین برنامه ای را اجرا کنند. سوالاتی نظیر “داده ها را چگونه جمع آوری کنم؟”، “چه داده هایی را باید جمع آوری نمایم؟”، و “چگونه می توانم از آنها نتیجه گیری کنم؟”، در ITIL پاسخی ندارند. در نتیجه Six Sigma را می توان به عنوان یک روش مکمل برای بهبود کیفیت فرایندهای ITIL نام برند.

دیدگاه خود را ثبت کنید