خونریزی قلبی (Heartbleed)! بزرگترین حفره امنیتی کشف شده از زمان پیدایش اینترنت

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » خونریزی قلبی (Heartbleed)! بزرگترین حفره امنیتی کشف شده از زمان پیدایش اینترنت
خونریزی قلبی (Heartbleed)! بزرگترین حفره امنیتی کشف شده از زمان پیدایش اینترنت
4.7 (93.33%) 6 نظر

بعد از ظهر روز دوشنبه، هجدهم فروردین ماه 1393 جامعه آی‌تی با یک شوک امنیتی عظیم روبرو شد. در این روز باگی با نام Heartbleed توسط تیم امنیتی گوگل و شرکت امنیتی Codenomicon کشف شد که سرورهایی که تحت پروتکل امنیتی OpenSSL قرار دارند را در معرض خطر امنیتی جدی قرار داد.

heartbleed

این باگ ظاهرا تنها در اثر یک اشتباه در کدنویسی OpenSSL ایجاد شده است. به دلیل محبوبیت پروتکل متن باز OpenSSL بسیاری از وب سایت‌ها (حدود ۵۶٪ کل وب‌سایت‌ها) برای حفظ امنیت خود از این پروتکل استفاده می‌کنند و با وجود باگ هارت‌بلید احتمالا حدود نصف آنها مبتلا باشند که در این صورت با وارد شدن به حساب کاربری خود در یکی از این سایت‌ها تمام اطلاعات شما همچون پسوردها، اطلاعات کارت اعتباری، ایمیل‌ها و حتی متن چت خود را در معرض دزدیده شدن قرار داده اید.

خبر بد این است که به احتمال بسیار زیاد شما نیز به طور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض خطر این باگ امنیتی خطرناک قرار دارید متاسفانه در حال حاضر کار زیادی از دست شما برای حفظ امنیت برنمی‌آید. چرا که در ابتدا باید شرکت‌های آلوده به این باگ اقدام به رفع باگ مربوطه کند. چیزی که هنوز به طور قطع مشخص نشده است. و سپس سریعا نسبت به تغییر کلمات عبور خود اقدام نمایید.
لغو آسیب های بالقوه چندان ساده نخواهد بود. وب سایت ها می توانند این حفره را از بین ببرند اما تا زمانیکه همه کلیدهای قدیمی که وب سایت از آنها استفاده می کرد، پاکسازی شده و داده ها رمزگذاری نشوند، کار به اتمام نمی رسد.

خبر بد این است که به احتمال بسیار زیاد شما نیز به طور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض خطر این باگ امنیتی خطرناک قرار دارید متاسفانه در حال حاضر کار زیادی از دست شما برای حفظ امنیت برنمی‌آید.

اما کاربران در مقابل چنین حفره‏ای چه باید بکنند؟

از سایت‏های متفرقه وارد اکانت خود نشوید
تا جای ممکن از سایت‏هایی که از شما اتصال به اکانت (ایمیل، شبکه اجتماعی و…) را می‏خواهند وارد اکانت خود نشوید. حتی بعضی از سایت‏های مهم مثل Yahoo هم آلوده شده‏اند، هرچند بعدا گفته‏اند که مشکلات امنیتی را رفع کرده‏ اند.

از امنیت اطلاعات خود مطمئن شوید

در حالی که بسیاری از سایت‏های بزرگ دنیا مثل یاهو و گوگل تحت تاثیر این حفره امنیتی قرار گرفته‏اند ممکن است بسیاری از شرکت‏های کوچک هنوز از این مشکل بی‌اطلاع باشند. بنابراین اگر اطلاعات خود را در شرکت گمنام یا کوچکی ذخیره کرده‏اید از امنیت اطلاعات خود مطمئن شوید.

تبادلات مالی خود را مرتبا چک کنید

به دلیل اینکه هکرها از طریق این حفره قادر به دسترسی به اطلاعات مالی از جمله کارت‏های اعتباری هستند، بسیار مهم است که اطلاعات مالی خود را مرتبا چک کنید تا از هر تغییر مشکوکی در آن سریعا با خبر شوید. حتی به‌رغم همه این مراقبت‏ها شما همچنان در معرض و ریسک آلوده‌شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن این حفره امنیتی قرار دارید. گفته شده این حفره امنیتی کوکی‏های مرورگرهای اینترنتی را هم تحت تاثیر قرار می‏دهد. به همین دلیل سایت‏های آلوده را به هیچ عنوان با مرورگر خود باز نکنید.

تغییر پسورد

در صورتی که سایت مورد نظر شما مشکل امنیتی دارد از تغییر پسورد خودداری کنید، اما به محض رفع این مشکل پسوردهای خود را تغییر دهید.
برای متوجه شدن اینکه سایتی که اطلاعات شما در آن ذخیره گردیده، تحت نفوذ این حفره قرار دارد یا خیر در ابتدا لازم است به سایت http://filippo.io/Heartbleed مراجعه نموده و سایت خود را با پرت 443 اسکن نمایید به عنوان مثال اگر ما بخواهیم سایت های یاهو را بررسی نماییم همانند شکل زیر عمل میکنیم:

heartbleed

متوجه می شویم که سایت یاهو یا مورد نفوذ Heartbleed قرار نگرفته یا مشکل را بر طرف نموده که در این حالت سریعاً نسبت به تعویض گذرواژه خود اقدام نمایید و اگر نتیجه تست چیز دیگری بود، منتظر بمانید تا مسئولین سایت نسبت به برطرف نمودن مشکل اقدام نمایند.

دیدگاه خود را ثبت کنید