معرفی چارچوب کوبیت ۵ (COBIT 5)

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات تخصصی » معرفی چارچوب کوبیت ۵ (COBIT 5)
معرفی چارچوب کوبیت ۵ (COBIT 5)
4.4 (87.5%) 8 نظر

COBIT چارچوبی برای توسعه، پیاده سازی، نظارت و بهبود حاکمیت فن آوری اطلاعات (IT) و شیوه مدیریتی است. چارچوب COBIT توسط موسسه حاکمیت فناوری اطلاعات (IT Governance Institute – ITGI) و انجمن حسابرسی و کنترل سامانه های اطلاعاتی (Information Systems Audit and Control Association – ISACA) منتشر شده است. هدف از این چارچوب ارائه یک زبان مشترک برای برقراری ارتباط مدیران کسب و کار  با یکدیگر در رابطه با مقاصد، اهداف، و نتایج بوده است.

نسخه اولیه آن در سال 1996 منتشر شده و تا حد زیادی بر امور حسابرسی متمرکز شده بود. این در حالیست کهآخرین نسخه از آن، در سال 2013 منتشر شده و بر ارزشی که حاکمیت فناوری اطلاعات می تواند موفقیت کسب و کار ایجاد کند تاکید کرده است. همچنین توصیه های مختصری نیز در مورد مدیریت ریسک بنگاه را فراهم آورده است.

کلمه COBIT مخفف شده عبارت “Control Objectives for Information and Related Technology” است که البته به منظور تسهیل نامگذاری و تلفظ، حرف پنجم آن (R) حذف شده است.

COBIT5 Principles

COBIT5 Principles

کوبیت 5 بر پایه 5 اصل جهت حاکمیت و مدیریت سازمان (بنگاه) فناوری اطلاعات بنا نهاده شده است:

اصل 1: برآورده کردن نیازهای ذینفعان

اصل 2: پوشش سراسری کسب و کار (سازمان)

اصل 3: استفاده از یک چارچوب مجتمع و واحد

اصل 4: فعال کردن یک رویکرد کل نگر

اصل 5: تفکیک مدیریت (Management) از حاکمیت (Governance)

 

 

 

دوازدهمین دوره COBIT 5 Foundation – چارچوب کنترل و ارزیابی فناوری اطلاعات

این کارگاه آموزشی دو روزه را از دست ندهید. روزهای 13 و 14 آذرماه منتظر شما هستیم. دوره ای کاربردی که با هدف بررسی یکی از کاملترین و شناخته شده ترین چارچوبهای حوزه کنترل و ارزیابی فناوری اطلاعات (COBIT 5) در کنار محتوای آموزشی معتبر از شرکت ITpreneurs هلند و با ارائه شیوای جناب آقای مهندس هادی برای علاقه مندان این حوزه برنامه ریزی شده است. 

اطلاعات دوره

دیدگاه خود را ثبت کنید