یک گام به جلو بردار! از تکرار آنچه تو را موفق کرده دست بردار

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » یک گام به جلو بردار! از تکرار آنچه تو را موفق کرده دست بردار
یک گام به جلو بردار! از تکرار آنچه تو را موفق کرده دست بردار
3.2 (64%) 5 نظر

یک عالمه تصمیم خوب نگیر !

درجایگاه یک مدیر اجرایی زمان زیادی را صرف می کنید تا خودتان تمام تصمیمات را بگیرید.حتی اگر شما علاقه زیادی به آگاهی از جزئیات نداشته باشید، حوزه کنترل شما به اندازه کافی کوچک است که احتمالا در بیشتر تصمیمات مهم یا حتی در تمام آنها دخیل هستید.

به عنوان یک رهبر نیاز دارید که رویکردتان را عوض کنید. شما نمی توانید و نباید بیشتر تصمیمات را خودتان بگیرید، تیم شما باید آن تصمیمات را بگیرد. شما فقط نیاز به هدایت آنها دارید تا در این زمینه خوب عمل کنند،پرسیدن سوالهای درست از افراد تیمتان موثرتر است از دادن جوابهای آماده به آنها. زمینه تصمیم گیری درست را برای آنها ایجاد کنید،حتی به آنها اجازه دهید که اشتباه کنند (تا جایی که موارد بحرانی در کار نباشد) و اگر کارها خوب پیش نرفت خودتان مسئولیتش را بپذیرید. در غیر این صورت دچار فرسودگی شغلی می شوید و تیمتان روحیه اش را از دست می دهد و قدرت جذب و نگهداری استعدادهای برتر را نخواهد داشت. به طور خلاصه شما قادر به ایجاد تناسب و توازن لازم نیستید، به این معنی که فرصتهای بزرگ پیش رو را تشخیص نخواهید داد.

 ارتباط رسمی تا چه اندازه مهمه !

در یک تیم کوچک خیلی نیاز به ارتباط رسمی نیست. همه می دانند که دیگران چه می کنند و از کار همدیگرخبر دارند و هر روز با هم صحبت می کنند، در چنین شرایطی برقراری ارتباط  به طور رسمی بی فایده و حتی بوروکراتیک به نظر می رسد، اما به عنوان یک رهبر برقراری ارتباط قدرت نفوذ شماست، به این دلیل که  نمی توانید هر روز با یک یک افراد حرف بزنید، نیاز به ارتباط ساختاریافته  تری دارید. همچنین اگر حوزه کاری شما در آینده گسترده تر شود به این معناست که افراد بیشتری به آنچه که تیم شما انجام می دهندتوجه خواهند داشت. با مخاطبان وسیع و گوناگونی روبرو می شوید که درک زیادی از آنچه که شما انجام می دهید ندارند، در نتیجه نحوه ارتباط شما بسته به مخاطب نیاز به تغییر دارد( با افراد تیمتان کمتر راجع به فعالیت ها و جزئیات انجام آنها حرف بزنید و بیشتر از آنها نتیجه بخواهید و نقشه راه پیش رو را برای آنها تشریح کنید) . بنابراین به نوع مخاطبان و فرم و آهنگ متفاوت ارتباط با آنها فکر کنید.

نتایج را مدیریت کن، نه فعالیت ها را !

بسیاری از مدیران اجرایی به دلیل سرآمد بودن در اجرای پروژه ها و نحوه انجام فعالیتهای مربوط به آنها در رده های مدیریتی ارتقاء پیدا می کنند. آنها متخصصان عملیاتمدار و مجری های خوبی هستند در نتیجه مدیریت کردن فعالیتها برایشان به عادت منجر می شود و به نتایج مورد نظر کمتر توجه می کنند.

به عنوان یک مدیر رده بالاتر نیاز دارید تمرکزتان را از فعالیتها به نتایجی که تیمتان بدست می آورد تغییر جهت دهید. چگونگی رسیدن به نتایج را به عهده مدیران رده های بعدی خود بگذارید (فرض کنید که آنها کارشان را تمام و کمال انجام می دهند!).

سوال بپرسید، پیشنهاد دهید ولی دیکته نکنید. بهتر است جزئیات را زمانی بررسی کنید که نتایج مشهود نیستند.

در همین راستا مهم است که اهداف را با هم جمع بندی کنید، به سادگی برای تیمتان هدف معین نکنید و به آنها نیز اجازه ندهید به راحتی اهداف را به شما ارائه دهند. لازم است وقت زیادی را با همکاری مدیران دیگر برای هدف گزاری صرف کنید. اهداف باید بلندپروازانه ولی قابل دستیابی باشند و تیم شما باید احساس کند توان رسیدن به آنها را دارد.

مفهومی به نام چشم انداز !

تمام رهبران چشم اندازی برای سازمانشان دارند به عنوان یک راهنما شبیه به ستاره قطبی. البته شما بنیان گذار یا مدیر عامل شرکت خود نیستید و چشم انداز شما حوزه کوچکتری را شامل می شود و ممکن است کمتر ملموس باشد ولی به هرحال باید دورنمایی داشته باشید. تیمتان باید آرمانی داشته باشد و نیاز دارید در جهت واضح و روشنی حرکت کنید و این در بسیاری موارد کمک کننده است از جمله:

  • افراد می فهمند که با تیم شما متناسبند و نه تنها چشم انداز را می پذیرند بلکه مطلوب و مورد قبول آنها هم خواهد بود.
  • تیم شما ایده ها ی بیشتر و بهتری درباره چگونگی پیشرفت خواهد داشت. داشتن ایده های خوب سخت خواهد بود اگر ندانید به کجا می خواهید برسید.
  • بقیه سازمان از مقصد نهاییتان آگاهی پیدا می کنند و این قابلیت را برایشان ایجاد می کند تا به شما کمک کنند. همچنین ممکن است با تیم های دیگر رقابت ایجاد شود که می تواند نامطلوب باشد، نباید از این بگریزید، رفع سریع و علنی  تضادها  چاره مناسبی است.

خانه تکانی بهاری برای تقویم شما !

دیدگاه کلی این است که مدیران عاداتی را ایجاد می کنند که به عنوان رهبران رده بالا لزوما به آنها کمک نمی کند. بهتر است که بعضی از عادتهای  قدیمی را کنار گذاشته و عادتهای جدیدی به جای آنها ایجاد کنید. در این راستا می توانید تمام رویدادهای جاری در تقویمتان را از نو کلید بزنید، با این کار تقاضا برای وقت شما به طو ر قابل توجهی بالا خواهد رفت و نمی توانید درگیر قرار ملاقات های زیادی باشید. بنابراین زمانتان را در تقویم برای کار کردن و فکر کردن بخش بندی کنید.

کارهای جدید زیادی وجود دارد که برای موفق شدن لازم است انجام دهید پس خیلی از کارهای قدیمی را می توانید متوقف کنید!

دیدگاه خود را ثبت کنید