ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش اول)

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش اول)
ده نشانه که مشخص میکند شما مدیر پروژه خوبی نخواهید بود! (بخش اول)
4.7 (93.33%) 6 نظر
Project Management

Project Management

همه شما لیستهای را دیده اید که به مشخصه های مدیران پروژه اشاره کرده اند. جایگاه مدیر پروژه برای همه افراد جایگاه مناسبی نیست! بسیاری از افراد خصوصیتهایی دارند که برای موقعیت شغلی مدیریت پروژه مناسب است اما آنها خصوصیات دیگری نیز دارند که شرایطشان را برای احراز این جایگاه شغلی نامناسب خواهد کرد. در این نوشته به بررسی مواردی از این خصوصیات خواهیم پرداخت.

1- در برقراری ارتباط ضعیف هستید

گفته شده که بیش ار 50% زمان یک مدیر پروژه در یکی از حوزههای ارتباطی صرف میشود؛ که شامل مواردی مانند حضور در جلسات، گزارش وضعیت پروژه، ایمیلها،  تماسهای تلفنی، انجام هماهنگیها، گفتگو با افراد و … میباشد. برخی از مطالعات نشان داده است که ارتباطات گفتاری و نوشتاری 80% از مجموعه فعالیتهای این جایگاه شغلی را به خود اختصاص میدهد. اگر شما فردی با توانایی برقراری ارتباطات اثربخش نیستید (و اهمیتی هم به تقویت این مهارت نمیدهید) به دنبال این جایگاه شعلی نباشید.

2- در کارهای تعاملی با دیگران خوب نیستید

اگر شما جزو آندسته از افرادی هستید که ترجیح میدهید در دفتر کار خود نشسته و برروی کارهای خود تمرکز کنید، مهارتهای تعاملی لازم برای یک مدیر پروژه خوب بودن را دارا نیستید. یک مدیر پروژه میبایست زمان زیادی را با مشتریان، ذینفعان و اعضای تیم پروژه صرف کند.

3- به دنبال جزئیات هستید و آنها را ترجیح میدهید

بسیاری از افراد تمایل دارند که برروی جزئیات پروژه تمرکز و کار کنند که بطور حتم در یک پروژه به چنین افرادی احتیاج خواهد بود. اما زمانیکه شما یک مدیر پروژه باشید میبایست از سطوح بالاتری به مسایل نگاه کنید و بیشتر فردی هماهنگ کننده و تفویض کننده باشید. در جایگاه مدیر پروژه میبایست برای جزئیات به دیگران تکیه کنید.

4- تمایلی به مدیریت کردن افراد (آدمها) ندارید

اگر تمایل دارید که مدیر پروژه خوبی باشید میبایست به مدیریت افراد بپردازید. قرار نیست 100% مسئولیت افراد بر عهده شما باشد اما شما نیز میبایست آنها را رهبری کنید، آنها را پاسخگو نگاه دارید، اختلافها و تناقضات را مدیریت کنید و بسیاری موارد دیگر؛ برخی از مدیران پروژه چنین میگویند که “اگر این پروژه را به تنهایی انجام داده بودم و مجبور نبودم با دیگران سرو کله بزنم نتیجه بهتری میگرفتم!” اگر شما هم چنین احساسی دارید، مدیریت پروژه برای شما چندان مناسب نیست.

 5- تمایلی به تبعیت از فرآیندها ندارید

بله، قبول داریم که هیچ کس تمایل ندارد تا برده فرآیندها باشد. اما باور داشته باشید که برای پروژه های بزرگ نیازمند فرآیندهای خوب و اثربخش برای مدیریت هستید. چنانچه رقبتی برای تبعیت از فرآیندهای خوب مدیریت پروژه ندارید مطمئن باشید که در مسیر مدیریت راه طولانی را طی نخواهید کرد.

 

ادامه نوشته در بخش دوم

 

دوره Prince 2 Foundation (مدیریت پروژه با استفاده از چارچوب پرینس)

تامین نیازمندی های ذینفعـان پـــروژه با در نظر گرفتن منافع آنان از بزرگترین اهداف مدیریت پروژه در دنیای امروز می باشد.
PRINCE2 از مطرح ترین استانداردهـــای کاربردی در حوزه مدیریت پـروژه در دنیا می باشد که توسط شرکت APMG انگلستان ارائه گردیده است (اکنون تحت مالکیت AXELOS است). در حال حاضر در اکثــر کشورهای اروپایی، حوزه بریتانیا و همچنین استرالیا، PRINCE2 اصلی ترین استاندارد مورد استفاده در مدیریت پروژه می باشد. 20 الی 22 اسفند ماه با دوره بین المللی مدیریت پروژه PRINCE2

اطلاعات دوره

دیدگاه خود را ثبت کنید