ITIL و COBIT، دو چارچوب رقیب و یا دوست!!!

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » ITIL و COBIT، دو چارچوب رقیب و یا دوست!!!
ITIL و COBIT، دو چارچوب رقیب و یا دوست!!!
3.5 (70%) 4 نظر

سازمان‌هایی که قصد پیاده‌سازی چارچوب‌های مختلف حوزه مدیریت فناوری اطلاعات را دارند، به دو چارچوب مهم و پرطرفدار ITIL و COBIT خواهند رسید. در این هنگام مدیران این سوال را از خود می‌پرسند که کدام چارچوب را پیاده‌سازی کنیم، کدام چارچوب نیاز فعلی سازمان را تحقق می‌بخشد؟ آیا هدف نهایی این دو چارچوب یکی است؟ و ….
در ادامه به معرفی شباهت‌ها و تفاوت‌های اجمالی میان این دو چارچوب در حوزه‌های مختلف پرداخته خواهد شد:

  • هدف: ITIL چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات با رویکردی فرایند محور می‌باشد. چارچوب COBIT، چارچوب حاکمیت و مدیریت فناوری اطلاعات است. بنابراین چارچوب COBIT جامعیت بیشتری نسبت به ITIL دارد و خود را تنها محدود به مدیریت خدمات نمی‌کند. COBIT در حکم دایر?‌المعارفی برای مدیریت فناوری اطلاعات می‌باشد در حالیکه ITIL به عنوان بهروش و راهنمایی برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات می‌باشد.
  • الگوبرداری: COBIT الزاماتی برای ارزیابی خود نیز تعریف می‌نماید، در حالیکه ITIL تنها به ذکر روش‌هایی برای پیاده‌سازی فرایندها می‌پردازد و برای ارزیابی آن باید از ابزارهایی چون ‌TIPA و … استفاده نمود.
  • ساختار: ITIL مجموعه جامع و کاملی از فرآیندهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را به طور کامل و تخصصی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، در حالیکه COBIT مسائل راهبردی و کلی پیرامون مدیریت و حاکمیت فناوری اطلاعات بیان می‌دارد و تمرکز کمتری بر فرایندها و چگونگی پیاده سازی آنها دارد. به عبارت دیگر فرآیندهای COBIT هر یک سرفصل‌هایی از مدیریت و حاکمیت فناوری اطلاعات می‌باشند که در راستای استقرار آنها در برخی موارد باید چارچوب‌های مرتبط با آن حوزه‌های مدیریتی فناوری اطلاعات را پیاده نمود.

سازمانی که تمایل به پیاده‌سازی ITIL را دارد، در راستای افزایش اثربخشی و کارایی آن در گام اول نیاز به چارچوبی کنترلی و حاکمیتی دارد. چارچوب COBIT ، چارچوبی حاکمیتی است که سازمان را در راستای تحقق نیازهای کسب و کار هدایت می‌کند. این چارچوب همچنین سنجشی برای تعیین قابلیت سازمان ارائه می‌نماید.
COBIT و ITIL هر دو ترکیب ارزشمندی هستند که به سازمان در مدیریت فناوری اطلاعات همسو با کسب‌وکار کمک شایانی می‌کنند. همانگونه که ذکر شد، ‌ITIL خطوط راهنمایی در راستای پیاده‌سازی فرآیندهای مدیریت خدمات ارائه می‌نماید و COBIT به سازمان در همسو نمودن فرآیندهای ITIL با اهداف و نیازهای کسب‌وکار کمک می‌کند. COBIT همچنین مکانیزم اثربخشی در راستای مدیریت و سنجش میزان پیشرفت فرآیندهای ITIL و نیز بهبود مستمر آنها در سازمان ارائه می‌کند. به طور خلاصه می‌توان گفت، چارچوب COBIT راهکارهای مدیریتی و حاکمیتی را تحت کنترل بودن فرآیندهای فناوری اطلاعات، تحقق حصول اهداف سازمانی، پایش عملکرد هر فرایند و الگوبرداری آن ارائه می‌نماید. بنابراین با پیاده‌سازی COBIT در سازمان، موفقیت و اثربخشی پیاده‌سازی ITIL نیز ارتقا خواهد یافت.

دیدگاه خود را ثبت کنید