کاتالوگ خدمات (Service Catalog) در مقابل سبد خدمات (Service Portfolio)

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات تخصصی » کاتالوگ خدمات (Service Catalog) در مقابل سبد خدمات (Service Portfolio)
کاتالوگ خدمات (Service Catalog) در مقابل سبد خدمات (Service Portfolio)
4.2 (83.33%) 6 نظر

تفاوت این دو در چیست ؟

برای اغلب سازمانها و در فازهای ابتدایی پروژه های مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) تشخیص تفاوت بین سبد خدمات و کاتالوگ خدمات میتواند گیج کننده باشد. آیا آنها یکی هستند ؟ یا هر کدام برای منظور جداگانه ای ایجاد شده اند ؟

در این نوشته به تعریف هر یک از این دو پرداخته و مزایای استفاده از هر کدام را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

Catalog-vs.-Portfolio-300x198

کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات

کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات (IT Service Catalog) شامل اطلاعات کاملی در رابطه با کلیه خدماتی است که در حال حاضر به کاربران نهایی ارائه میگردند. این اطلاعات شامل معرفی خدمت، اهداف ارائه آن، نحوه ارائه خدمت، مدت زمان مورد نیاز جهت براقراری دسترسی به آن خدمت، و میزان هزینه ای که باید برای استفاده از آن خدمت پرداخت شود (در صورت تعریف هزینه).

از مزایای متعدی در راستای مستندسازی و انتشار سند کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات نام برده میشود که برخی از آنها عبارتند از:

  • بهینه سازی ارائه خدمات با تعیین مسیر مشخصی که برای ارائه هر یک خدمات میبایست طی شود
  • کاهش هزینه های نگهداری و پشتیبانی با کسب اطمینان از تخصیص بودجه مناسب به خدماتی که بیشتر ارزش را ایجاد میکنند
  • بهبود ارتباط با کاربر نهایی و ایجاد ذهنیتی واقع گرایانه تر در زمینه پشتیبانی به کمک ایجاد درک شفافی نسبت به خدماتی که در حال ارائه هستند
  • تقویت عملکرد فناوری اطلاعات با پیشگیری از اتلاف انرژی و دوباره کاری در کنار تسهیل شرایط اقتصادی متناسب با اندازه

سبد خدمات فناوری اطلاعات

کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات یکی از اجزاء کلیدی در سبد خدمات فناوری اطلاعات (IT Service Portfolio) است که شامل دیدی وسیع تر و تاریخی تر نسبت به فعالیتهای مرتبط با خدمات میباشد. به عنوان مثال، در حالیکه کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات تنها به تشریح خدماتی میپردازد که در زمان حال به کاربران نهایی ارائه می گردند، سبد خدمات فناوری اطلاعات همچنین شامل اطلاعات مربوط به خدماتی که در حال حاضر در مرحله برنامه ریزی و پیاده سازی هستند نیز در کنار خدماتی که در گذشته (از رده خارج) ارائه میشده اند، میباشد.

چرا باید به خدماتی که هنوز مستقر نشده اند و یا از رده خارج شده اند توجه داشت ؟ مزایایی که از طریق مدیریت جامع سبد خدمات فناوری اطلاعات به دست می آیند بسیار جذابند! به عنوان مثال میتوان همواره از همسویی و هماهنگی خدمات فناوری اطلاعات و اهداف کلیدی سازمان مطمئن بود. سبد محصولات به فناوری اطلاعات کمک میکند تا با دقت بیشتری تاثیرات خدمات خود بر کسب و کار را ارزیابی کنند و بر اساس نتیجه آن به اولویت بندی آنها بپردازند. سبد محصولات خدمات فناوری اطلاعات مدیران را به سمت تصمیم سازی های هوشمندانه تری در زمینه ایجاد، افزایش و یا از رده خارج کردن خدمات خود سوق میدهد.

خدمات مشاوره رایزن سامانه گستر

تیم مستقر در مرکز مشاوره شرکت رایزن سامانه گستر آماده است تا سازمان شما را جهت ایجاد کاتالوگ خدمات فناوری اطلاعات یاری کند. این پروژه در اغلب سازمانها در زمانی بین یک تا دو ماه قابل اجرا خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

اطلاعات تماس

بیست و ششمین دوره ITIL Foundation V3-2011

مرکز آموزش رایزن سامانه گستر نیز در روزهای 29 الی 31 مردادماه اقدام به برگزاری بیست و ششمین دوره عمومی آشنایی با چارچوب مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITIL Foundation V3) مینماید.

اطلاعات دوه

دیدگاه خود را ثبت کنید