پیاده سازی ITIL رو از کجا شروع کنیم؟

صفحه اول » مقالات تخصصی » مقالات عمومی » پیاده سازی ITIL رو از کجا شروع کنیم؟
پیاده سازی ITIL رو از کجا شروع کنیم؟
5 (100%) 3 نظر

همانطور که می دانید چارچوب  ITIL بیشتر از 25 فرآیند را شامل می شود. تصور اینکه سازمانی بخواهد همه این تعداد فرآیند را پیاده سازی کند به طور کل سازمان را برای شروع ناامید می کند. خوشبختانه نیازی به این کار نیست. در اینجا میخواهیم به مواردی که به پیشرفت و موفقیت پیاده سازی مدیریت خدمات IT کمک می کند اشاره  کنیم:

اول از همه، فقط نقاط درد سازمان را پیاده سازی کن

اینکه ITIL شامل تعداد زیادی فرآیند می شود به این معنا نیست که باید همه این فرآیندها در سازمان پیاده سازی شود. همانطور که ابزارهای زیادی در Home Depot (یک شرکت امریکایی فروش ابزار و محصولات ساختمانی) هست اما شما مجبور نیستید و یا حتی بضاعت مالیش را ندارید که همه آنها را بخرید. ممکن است که شما یک چکش بخرید و یا یک پیستون و همین کافی باشد.

روشی هم که برای پیاده سازی ITIL بکار می بریم هم درست مثل انتخاب ابزار می ماند. ما نیازی نداریم که بخواهیم تمامی ابزارها را بخریم بلکه تنها کافی است ابزاری را بخریم که نیاز ما را  مثلا نشتی شیر آب را برطرف می کند. اگر شما می توانید بزرگترین نقاط درد (pain point) سازمانتان را شناسایی کنید این یعنی اینکه نصف راه را رفته اید. قدم بعدی این است که بدانید کدامیک از فرآیندهای ITIL به نقاط درد سازمانتان اشاره می کند و از آنجا شروع کنید. اگر شما تصمیم دارید که لامپ ها را تعویض کنید پس لازم نیست که چکش بخرید. پس در مورد مدیریت  سبد خدمات (portfolio management) نگران نباشید وقتی که نقطه درد سازمان شما این است که چطور انتشار (release) را مدیریت کنید.

دوم، تغییرات کوچک ایجاد کن

افراد تصور می کنند که اجرای ITIL یک تعهد و مسئولیت بزرگ است اما اینطور نیست. شما مجبور نیستید تعداد زیادی نیرو استخدام کنید، مجبور نیستید یک دست ابزار گران قیمت بخرید، مجبور نیستید ماهها کار، کار پر زحمت کنید قبل از اینکه پیشرفتی ببینید. بگردید دنبال اینکه چه تغییرات کوچکی می توانید انجام بدهید که به شما کمک کند تا مشکلات بزرگتر پیش نیاید. اگر در طول دو هفته نمی توانید کاری (حتی خیلی کوچک) را انجام بدهید یعنی شما به اندازه کافی آن کار را به قسمت های کوچک نشکستید. به دنبال بردهای سریع باشید (quick wins) که آورده های زیادی دارد.

سوم، متخصص از بیرون سازمان بیار

اگر تا الان هیچ وقت درگیر پروژه تحول مدیریت خدمات IT نبوده اید، از بیرون کمک بگیرید. شما شیشه های دفتر کارتان را نمیشویید و احتمالا یک نفر را استخدام میکنید تا این کار را برایتان انجام دهد، در مورد پیاده سازی مدیریت خدمات IT نیز همینطور است. از کارشناسان و متخصص این حوزه استفاده کنید و آنها به شما مشاوره عملی می دهند و به شما کمک می کنند تا به سرعت به نتیجه های قابل توجهی برسید. از طرفی هم شما مجبور نیستید که برای همیشه با آنها بمانید (پنجره ها را میشوریم و میرویم).

 

اگر به دنبال افراد متخصص در این حوزه هستید، در صورت تمایل می توانید با تیم مشاوره رایزن سامانه گستر تماس بگیرید و  در این زمینه مشاوره بگیرید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید