میز خدمت (Service Desk) چیست ؟

صفحه اول » میز خدمت (Service Desk) چیست ؟
میز خدمت (Service Desk) چیست ؟
4.7 (93.33%) 6 نظر
میز خدمت - Service Desk

میز خدمت – Service Desk

میز خدمت به عنوان یک مرکز ارتباطات در سازمان است که تنها نقطه تماس (single point of contact) میان سازمان و مشتریان داخلی و خارجی به شمار می‌رود. هدف این مرکز ارائه خدمات به‌هنگام و کارآمد به مشتریان سازمان در هر لحظه و زمان همسو با توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های میان آنها و سازمان می‌باشد.

در راستای ارائه بهتر خدمات میز خدمت، این مرکز باید همسو با بهروش‌ها و چارچوب‌های مرتبط باشد. یکی از مهمترین و بهترین چارچوب‌ها در این حوزه چارچوب ITIL است که این مرکز را به عنوان یکی از عملکردهای مهم واحدهای فناوری اطلاعات جهت مدیریت کارا و اثربخش خدمات به مشتریان معرفی می‌کند و استانداردهای ایجاد و مدیریت این مرکز را به خوبی شرح می‌دهد.

میز خدمت توسعه یافته Help Desk و Call Center است و تنها محدود به عنوان یک مرکز تماس به کار نمی‌رود. میز خدمت در قالب چند فرآیند مهم و منسجم (Incident Management, Request Fulfillment, Problem Management, Change Management, Service Level Management, Configuration Management)

چرخه عمر تمامی تماس‌های ورودی به سازمان شامل انواع درخواست‌ها(Service Request)، رویدادها (Incidents)، مسائل (Problem)و … را از زمان ثبت در پایگاه داده، حل و رفع آنها، ارجاع به مراتب بالاتر در صورت نیاز، خاتمه و اطلاع مستمر وضعیت آنها به مشتری مدیریت می‌کند.

یک میز خدمت موفق شامل چهار عنصر کلیدی نیروی انسانی، فرآیند، اطلاعات و ابزار می‌باشد که با ترکیب مناسب این اجزا منافع و ارزش زیادی برای کسب‌وکار می‌آفریند. از جمله منافع میز خدمت برای سازمان عبارتند از:

  • ارتقای رضایت مشتریان و بهبود میزان اعتماد آنها به سازمان
  • بهبود حل و رفع تمامی درخواست‌های فناوری اطلاعات ورودی به سازمان از سوی مشتریان و کاهش چرخه عمر حل و رفع آنها
  • ارتقای حل و رفع درخواست‌های فناوری اطلاعات در اولین تماس مشتریان با میز خدمت
  • بهبود میزان بهره‌وری منابع پشتیبانی فناوری اطلاعات
  • مدیریت و کنترل اثربخش زیرساخت‌های فناوری اطلاعات
  • ارتقای مدیریت پیشگیرانه مسائل و رویدادهایی که تعداد درخواست آنها از سوی کاربران و مشتریان بالا است.
  • بهبود کیفیت خدمات فناوری اطلاعات

 

اطلاعات بیشتر در رابطه با میز خدمت و دوره های مرتبط

با مراجعه به این برگه میتوانید اطلاعاتی در دوره های پیش رو، چارچوبهای مرتبط و … بدست بیاورید.

اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط با موضوع :

معیار این ماه: هر درخواست برای پیشخوان خدمت چقدر هزینه داره؟

ما تصمیم داریم هر بار یک شاخص کلیدی عملکرد (KPI) را که به بهبود عملکرد سازمان کمک می کند معرفی کنیم.

باید توجه داشت که در واژه نامه ITIL  عبارتی تحت عنوان تیکت تعریف شده نیست و استفاده از آن در بین کارشناسان و متخصصان این حوزه توصیه نمی شود. …

منافع استفاده از پایگاه داده خطاهای شناخته شده (KEDB)

منافع استفاده از پایگاه داده خطاهای شناخته شده (KEDB)

 

یکی از اهداف فرآیند مدیریت مسائل (Problem Management) شناسایی و مدیریت دلایل ریشه‌ای حوادث خدمات فاوا می‌باشد. هر گاه ما دلایل بروز یک مشکل را بیابیم آنگاه می‌توان تصمیم به رفع و حل آن مشکل گرفت و از عواقب ناشی از …

در منو چه خبر است؟ چطوری کاتالوگ فناوری اطلاعات به شما کمک می کند تا به مشتریان خود خدمات بهتری بدهید؟

شما وقتی به رستوران می روید چیزی که در منو وجود ندارد را سفارش می دهید ؟ احتمالا نه

وقتی شما به یک فروشگاه می روید و از کاتالوگ آن استفاده می کنید آیا کالاهایی را که در صفحات کاتالوگ زیبا و جذاب نشان داده نشده را سفارش می دهید …

کارشناسان پیشخوان خدمات فناوری اطلاعات یا مترجمین اصطلاحات فنی قلمبه سلمبه

مشتریان برای هر کسب و کاری مهم هستند. در حقیقت مشتریان دلیل بوجود آمدن هر کسب و کاری هستند. بدون مشتری هیچ کسب و کاری پا برجا نخواهد ماند؛ شاید همین عامل باشد که بسیاری از کسب و کارهای موفق، شعار “مشتری پادشاه/سرور است” را خلق کرده اند.

حالا اگر …

۱۰ اشتباه رایج در مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) (و راههای پیشگیری از آنها)

همانطور که تقریبا تمام متخصصان پیشخوانهای خدمات با هم همنظر هستند، کار کردن در یک پیشخوان خدمت (Service Desk) نه تنها کار ساده ای نیست بلکه کار بسیار دشواری هم محسوب میشود. عموم کارشناسان این بخش در کنار حجم کار بالا و پر استرس میبایست به درخواستهایی که از …